Energetické gely

Během fyzického výkonu, kdy se pohybujete  v intenzitě vyšší než 70% z vaší maximální tepové frekvence (nemáte-li měřič tepové frekvence, tuto zónu můžete poznat například tak, že nezvládáte dýchat pouze nosem, ale musíte zapojit i ústa), je činnost trávicí soustavy výrazně potlačena.
V takových okamžicích není možné získávat energii štěpením tuhých potravin, které obsahují živiny ve složité podobě polysacharidů, bílkovin a tuků.
Trávení a vstřebávání makronutrientů zabere určitý čas a velmi zatěžuje celý gastrointestinální trakt. Následkem konzumace běžných tuhých potravin (tyčinek, pečiva...) během výkonu může být vznik zažívacích obtíží v oblasti žaludku, střev a narušení fyzického výkonu.
Z těchto důvodů vznikly energetické gely / liquidy (v současné době se přechází na liquidy, díky jejich lepším vlastnostem), které mají mnohem lepší absorpci, stravitelnost a jsou několikanásobně efektivnějším zdrojem energie zejména vytrvalostní aktivity.

Spotřeba energie během fyzického výkonu několikanásobně převyšuje úroveň klidového energetického výdeje.
Je-li sportovní aktivita delší než 90 minut, je třeba tělu zajistit dodatečný přísun energie tou nejefektivnější formou.
Bez včasné dodávky kalorií z vnějšku, dochází k výraznému vyčerpání pohotovostních energetických zásob, což má za následek pokles tělesného výkonu.

VÝDODY ENERGETICKÝCH GELŮ / LIQUIDŮ

  • rychle a intenzivně doplňují zásoby energie
  • vstřebatelnost a stravitelnost ( zejména liquidy - velmi tekuté "gely")
  • nezatěžují trávicí trakt ( v případě, že obsahují to co mají a nejsou v nich zbytečná umělá barviva a aromata)

 

KDY A JAK GELY UŽÍVAT

Energetické gely / liquidy jsou různé, můžete si vybrat varianty s postupným nebo rychlejším a intenzivnějším uvolňováním energie.
Obecný tip je v první fázi výkonu užívat doplňky s postupným uvolňováním - zaručující postupný a dlouhrtvající zdroj energie. (Maltoshot Endurance, Sportfruit)
Čím více se trénink/ závod blíží ke konci a tempo se stupňuje je potřeba volit rychlejší a intenzivnější zdroje energie v té nejdostupnější formě. (Maltoshot, Energia Rapida Professional, Energia Rapida+) 

Zpět do obchodu