HMB - hydroxymetylbutyrát

Přiblížíme si jeden z nejsilnějších přírodních stimulantů HMB (beta-hydroxy beta-methylbutyrát), který sportovci užívají zejména pro nárůst svalové hmoty a své ergogenní účinky.

HMB má svou úlohu při syntéze bílkovin a v malém množství se vytváří ve svalové buňce jako produkt látkové přeměny jedné z nejvýznamnějších aminokyselin L-leucin. HMB je nezbytný pro syntézu cholesterolu, klíčové látky pro výstavbu buněčných membrán, ale také steroidních hormonů. To je také důvodem pro jeho užívání ve sportu. V běžné stravě se HMB nachází v rybím mase nebo v grapefruitu, ale toto množství je téměř zanedbatelné a pro aktivního sportovce velmi nedostačující, z těchto důvodů volíme HMB suplementy jako ideální doplněk sportovní výživy.

Podle publikované odborné literatury má HMB antikatabolické a zároveň anabolické účinky. Zabraňuje odbourávání proteinů při fyzické námaze. Tyto účinky byly prokázány na skupině mužů v silovém tréninku. Jedinci, kteří užívali HMB v dávce 3 gramů denně po dobu 3 týdnů měli po silových trénincích nižší hladiny markerů odbourávání bílkovin v krvi, stejně tak nižší aktivity enzymu kreatinkinázy, který se uvolňuje do krevního oběhu po svalovém poškození.

Pravidelné podávání HMB mělo také jednoznačně pozitivní vliv na svalovou sílu. Současně zvyšuje objem svalové hmoty.

Ve studiích se závodními cyklisty se prokázalo zvyšování vytrvalostního výkonu a maximální spotřeby kyslíku (VO2max). Jednalo se o 4% zvýšení, i to však může být ve sportu, kde rozhodují maličkosti velmi významné. HMB také současně zvyšuje anaerobní práh. Ergogenní (výkonnost zvyšující) účinky HMB jsou závislé na délce podávání, krátkodobé podávání (kratší než 10 dnů) u většiny sportovců nevede k požadovanému efektu.

Z dalších studií o HMB vyplývá, že má i lipolytické účinky. Podporuje oxidaci mastných kyselin, čímž je využívá jako zdroj energie. To je poměrně významné, neboť při déle trvajícím výkonu se vyčerpávají zásoby svalového a jaterního glykogenu a organismus se musí spoléhat na energii uloženou v tukové tkáni, která se však relativně špatně mobilizuje.

Podobně pozitivní jsou i data týkající se další aminokyseliny, glutaminu.


EthicSport nabízí HMB pod názvem HMB PLUS.
HMB PLUS je doplněk stravy vyrobený z bezlepkových surovin nejvyšší kvality, obsahuje HMB a vitamin B6.

Jedna tableta obsahuje 1000 mg HMB (Beta-hydroxy beta-metylbutyrát vápenatý).
Doporučená denní dávka pro maximální výsledky je 3000 mg HMB (3 tablety).
Doplněk je vhodné užívat v pravidelných cyklech, přibližně jeden měsíc, po kterém následuje stejně dlouhá přestávka.
Jelikož HMB má poměrně nízkou životnost, je možné dávku rozdělit i na 2-3 dávky denně.
HMB je doporučeno užívat i ve dnech bez tréninku.
Při užívání HMB nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
Pro svou bezpečnost a skvělé výsledky si HMB rozhodně zaslouží Vaší pozornost, pokud patříte mezi aktivní sportovce.

Zpět do obchodu